O nas

Kalevala

Kalevala to miejsce, w którym znajdziesz nocleg w komfortowym lapońskim namiocie, posmakujesz fińskiej kuchni oraz skorzystasz z najlepszych na świecie saun. Jednocześnie dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy opracowane przy współpracy ze specjalistami z Finlandii zajęcia edukacyjne, które odbywać się będą w olbrzymim lapońskim namiocie zaadaptowanym na potrzeby szkoły. Zajęcia trwają łącznie ok. 180 minut.

Inspiracją do stworzenia tego projektu jest fascynacja Europą Północną, w szczególności zaś fińską Laponią. Jej naukowym dowodem jest praca doktorska poświęcona przekładom Kalevali, fińskiego eposu. Dosłownie nazwa Kalevala oznacza „krainę Kaleva”. W naszej karkonoskiej rzeczywistości jest to swobodna interpretacja etymologii tego słowa i odnosi się do imienia pierwszego psa rasy husky, który oficjalnie mieszka w naszej wiosce.

Kalevala w Karkonoszach pełni funkcję reprezentatywną dla fińskiej myśli naukowej, architektonicznej i kulturowej. Działamy pod patronatem Ambasady Republiki Finlandii w Warszawie. Przez Premiera Finlandii zostaliśmy odznaczeni znakiem Suomi100 i w 2017 roku byliśmy oficjalnym miejscem obchodów 100 lecia niepodległości Finlandii. Kalevala należy także do Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, Towarzystwa Polska- Finlandia, Stowarzyszenia Interim Managers w Warszawie oraz do Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór.

Spanie w luksusowych namiotach z Laponii. Namioty są całoroczne, ogrzewane i mieszczą do 4 osób. Dodatkowo oferujemy także noclegi w ekstrawaganckich namiotach wiszących, od 1 do 4 osobowych. Najbardziej wyszukanym noclegiem natomiast jest u nas w pełni zrekonstruowany namiot Wikinga wykonany przez twórcę namiotów do słynnego serialu BBC „Vikings”- namiot dla 2 osób. Dla tych, którzy zechcą nas odwiedzić bez noclegu oferujemy Wieczory Lapońskie: pyszne
jedzenie rodem z Finlandii, zwiedzanie wioski oraz wspólne rozpalanie i korzystanie z oryginalnych supernowoczesnych saun fińskich. Do dyspozycji jest także namiot konferencyjny, który do południa codziennie ma za zadanie służyć dzieciom i młodzieży jako szkoła fińska. Wieczorami dostępny pod imprezy firmowe, wystawy i szkolenia. Namiot mieści do 60 osób.